wtorek, 31 stycznia 2012

Żurawina w zapobieganiu infekcjom układu moczowego

Infekcje układu moczowego


Jedną z najczęstszych dolegliwości układu moczowego są infekcje, często o charakterze przewlekłym. Występują one przeważnie u kobiet (nawet 8 - 10 razy częściej), co związane jest z dużo krótszą cewką moczową i tym samym łatwiejszą drogą do zakażenia przez czynniki zewnętrzne. Do tego występuje szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania, do których można zaliczyć:
 • wady anatomiczne układu moczowego
 • duża aktywność seksualna
 • cukrzyca
 • ciąża
 • zaleganie moczu w pęcherzu
 • założony cewnik

Profilaktyczne wykorzystanie żurawiny


W przypadku wystąpienia infekcji układu moczowego stosuje się odpowiednie środki przepisane przez lekarza. Natomiast bardzo często jako uzupełnienie leczenia, a także w ramach profilaktyki polecane jest zażywanie preparatów żurawinowych lub po prostu picie soku z żurawiny. Chciałbym się dzisiaj przyjrzeć badaniom, które potwierdzają właściwości żurawiny w zapobieganiu infekcjom układu moczowego oraz wspomaganiu ich leczenia.


Żurawina i jej preparaty w badaniach


Od lat 90 przeprowadzono przynajmniej kilkanaście badań nad właściwościami żurawiny. Na szczęście nie ma konieczności przeglądania ich wszystkich. A to dzięki parze naukowców: Ruth G. Jepson i Jonathan C. Craig, którzy w roku 2009 przedstawili zbiorczą analizę 10 różnych badań na temat skuteczności żurawiny w zapobieganiu infekcjom układu moczowego [1].

Celem badania była rzecz jasna ocena efektywności działania żurawiny lub jej preparatów. Badacze przeszukali dostępne bazy artykułów medycznych oraz Internet, jak również skontaktowali się z firmami produkującymi preparaty na bazie żurawiny.

Do dalszej analizy wybrano badania spełniające kryteria RCT (Randomized Controlled Trial) lub podobne. Chodzi tu o badania przeprowadzane z wykorzystaniem grupy kontrolnej przyjmującej placebo oraz zaprojektowane z uwzględnieniem podwójnej ślepej próby, co obecnie jest wymaganym standardem dla wszelkich poważnych badań naukowych. Zwłaszcza z zakresu medycyny.

Spośród szesnastu pozyskanych badań, sześć zostało odrzuconych ze względu na braki metodologiczne lub niedostępność dokładnych danych. Zakwalifikowano pozostałe dziesięć o sumarycznej liczbie uczestników n=1049, w tym pięć badań krzyżowych oraz pięć z równoległymi grupami kontrolnymi. W badaniach tych sprawdzano między innymi działanie soku żurawinowego w stosunku do placebo/innego soku/wody (7 badań). W czterech poddawano ocenie tabletki żurawinowe w stosunku do placebo. Wychodzi pozornie o jedno badanie za dużo (4 + 7), ponieważ w jednym z badań sprawdzano zarówno tabletki, jak i sok z żurawiny.

Wnioski z badań


Jak pokazała meta-analiza tych badań, produkty żurawinowe znacząco zmniejszały ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego w przeciągu 12 miesięcy ich zażywania. Ryzyko względne (czyli iloraz prawdopodobieństwa wystąpienia danego skutku w grupie eksperymentalnej, w której zastosowano produkty żurawinowe i tego prawdopodobieństwa w grupie kontrolnej) wyniosło 0,65, a dla współczynnika ufności 0,95 wartość ta znajduje się w przedziale od 0,46 do 0,90. Mówiąc najprościej jak się da, analiza badań potwierdziła, że preparaty żurawinowe działają.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe rezultaty analizy. Badacze stwierdzają, że preparaty żurawinowe są skuteczniejsze w przypadku kobiet mających problemy z nawracającymi infekcjami układu moczowego, ale ich skuteczność jest mniejsza u osób starszych oraz tych, które wymagają cewnikowania. Praktycznie we wszystkich badaniach zaobserwowano skutki uboczne, a dodatkowo występował wysoki współczynnik rezygnacji z przyjmowania preparatów.

Końcowe wnioski autorów są następujące:
Istnieją częściowe dowody na to, że sok z żurawiny może zmniejszać liczbę symptomatycznych infekcji układu moczowego w okresie 12 miesięcy, szczególnie u kobiet z nawracającymi infekcjami. Jego efektywność w innych grupach jest mniej pewna. Duża liczba rezygnacji wskazuje, że sok z żurawiny może nie być tolerowany w dłuższych okresach czasu. Nie jest jasne, jakie powinno być optymalne dawkowanie oraz sposób podawania (np. sok, tabletki, kapsułki). Potrzebne są dalsze odpowiednio zaprojektowane badania z adekwatnymi wynikami.
Jest to ostrożna ocena, jednak na podstawie powyższej analizy można uznać przyjmowanie preparatów żurawiny w profilaktyce infekcji układu moczowego za uzasadnione.

Źródła:
[1] Cranberries for preventing urinary tract infections (Ruth G. Jepson i Jonathan C. Craig) Cochrane Database Syst Rev. 2004;(2):CD001321

2 komentarze:

 1. W moim przypadku herbata żurawinowa okazała się strzałem w 10. Bardzo często miałam problemy z pęcherzem ale jak zaczęłam pić 3-4 razy dziennie szklankę herbaty nie miałam już takich dolegliwości. Także ja polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jakie były uboczne skutki zażywania żurawiny?

  OdpowiedzUsuń